وب سایت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

No Install Flashplayer

پنجشنبه 3 اسفند 1396
الخميس 7 جماد ثاني 1439
Feb 22 2018

بیشترین عامل تأثیر گذار در تربیت

 
 
پرسش و پاسخ پیرامون تربیت فرزندان
کدام عامل بیشترین تاثیر را در تربیت می گذارد؛ وراثت و ژنتیک یا محیط و خانواده؟
 
وراثت ظرف تربیت است و هرچه این ظرف گنجایش بیشتری داشته باشد، تربیت بهتر پذیرش می‌شود. مراد از این ظرفیت مفاهیمی مانند حلم، درک و عقل است؛ لذا در اینجاست که موضوع اصالت خانوادگی اهمیّت پیدا می‌کند و نقش آن در تربیت مشخّص می‌شود.
 
امیرالمونین علی علیه السلام، وقتی بعد از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌خواستند ازدواج کنند، به برادرشان گفتند: “برو و از قبیله ای شجاع برای من همسری انتخاب کن؛ می‌خواهم فرزندان شجاع داشته باشم”. در این حدیث منظور حضرت این نیست که شجاعت یک امر ژنتیکی است؛ بلکه منظور ایشان این است که اگر بچّه ها مادری شجاع داشته باشند، از او تاثیر می‌پذیرند.
 
در آموزه های دینی ما بر این موضوع تاکید شده است که وقتی جوانی می‌خواهد همسری برای خودش انتخاب کند، به سراغ خوب ها برود و با خانواده ی دارای اصالت وصلت کند.
 
 
 
حتّی در روایات داریم که همسر احمق انتخاب نکنید! احمق یعنی کسی که هوش کمی دارد و مصاحبت با او آزار دهنده است؛ زیرا وقتی مادر یا پدر از لحاظ هوشی درک پایینی داشته باشند، نمی‌توانند محیط خوبی را برای تربیت فرزندان فراهم کنند؛ در نتیجه افراد باید دقّت کنند که چه کسی را برای همسری انتخاب می‌کنند؛ چون قرار است که او پدر و یا مادر فرزندان آنها باشد.
 
 
 
امّا آن چیزی که در تربیت بیش از هر چیزی اهمّیت دارد، محیط است؛ امّا این محیط را صرفاً پدر و مادر فراهم نمی‌کنند؛ بلکه عوامل دیگری نیز در این محیط تاثیر گذار است. اگر پدر و مادر از لحاظ وراثتی فرزند خوبی داشته باشند و خودشان هم محیط خوبی را فراهم کنند، امّا توجهی به جنبه های دیگر محیطی نداشته باشند، فرزند آنها آلوده می‌شود.
 
یک مثال بارز در این زمینه، جعفر کذّاب است؛ او با  امام حسن عسگری علیه السلام از یک پدر و مادر هستند؛ امّا دلیل این که جعفر کذّاب شد، رفیق بد بود؛ یعنی با وجود تمام عوامل وراثتی و محیطی یکسان، جعفر با اختیار خودش همنشین بد برگزید. لذا تا حدودی پدر و مادر می‌توانند در ایجاد محیط سالم تربیتی، نقش بازی کنند و از آنجا که انسان یک موجود مختار است و اختیار دارد، ممکن است از مسیر درست منحرف شود.
 
 والدین باید به جای اینکه سعی کنند صرفاً فرزندان خود را در محیط های سالم قرار دهند، باید به آنها بینش لازم بدهند؛ این همان چیزی است که اسلام می‌گوید و تاکید دارد که آگاهی لازم به بچّه ها داده شود تا وقتی وارد محیط های اجتماعی شدند، از اختیارشان در جهت خوبی استفاده کنند.
 
کلمات کلیدی: استاد تراشیون ، پرسش و پاسخ ، پرسش و پاسخ پیرامون تربیت فرزندان ، تراشیون ، تربیت ، تربیت فرزندان ، تربیت کودک ، تربیت کودکان ، حجت الاسلام تراشیون ، ژنتیک ، فرزند ، کودک ، وراثت

 

 

 

 

 

 

 

مناسبت ها

آخرین مطالب

عکس

 

   

 

گالری عکس

صوت و فیلم

اوقات شرعیتازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

0000822231
امروزامروز802
دیروزدیروز2313
این هفتهاین هفته9034
این ماهاین ماه24484
کل بازدیدهاکل بازدیدها822231
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز43
دیروز88
این هفته342
این ماه1710
مجموع195506

آی پی بازدیدکنندگان : 54.226.33.117
Unknown ? Unknown Thu 22 Feb 2018 10:50