وب سایت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

No Install Flashplayer

سه شنبه 3 بهمن 1396
الثلاثاء 7 جماد أول 1439
Jan 23 2018

رویارویی با فرزندان سرخورده

 
فرزندی که در خانواده ای از قشر ضعیف جامعه پرورش یافته و در کودکی با مواجه شدن با فرزندان دیگر که از قشر مرفه هستند، دچار سرخوردگی شده است. در مواجهه با چنین فرزندانی باید چه عملکردی داشته باشیم؟
 
در اینگونه موارد باید به چند نکته توجه داشته باشید؛
1- سعی کنید فرزندان خود را با افراد و فرزندان پایین دست خودشان آشنا کنید. مثلا اگر شما در محله متوسط شهر زندگی می کنید و خانه نسبتا کوچکی دارید ، فرزندان خود را به محله های پایین شهر ببرید تا نحوه زندگی آن ها را ببینند، و یا اگر اتومبیل مناسبی ندارید ، فرزندان خود را با کسانی که اتومبیل ندارند آشنا کنید و به همین نحو.
2- گاهی به فرزندان اجازه دهید در مورد نگرانی هایشان با شما سخن بگویند و هیچ نیازی نیست که شما برای فرزندان خود توجیهی بیاورید. مثلا فرزندی به پدرش بگوید: پدر، تو در زندگی برای من کم گذاشته ای.سعی کنید شنونده خوبی برای سخنان او باشید و نیازی به رد یا تأیید کردن او نیست. والدین در بسیاری از موارد فکر می کنند که در دادگاه حاضر شده اند و در مقابل قاضی باید از خود دفاع کنند و انواع توجیهات را برای فرزندان می آورند، در حالی که نیازی به این توجیهات نیست و چه بسا برخی از توجیهات نه تنها مشکلات را از بین نمی برند ، بلکه بیشتر بر مشکلات دامن می زنند. مثلا پدری وضع مالی خود را اینگونه توجیه کند ، که ما به دنبال روزی حلال بوده ایم که وضعمان اینچنین شده است.اینگونه توجیه آوردن ممکن است نظر فرزندان را نسبت به این امور اعتقادی خراب بکند. باید این نکته را توجه کرد که تمام مشکلات را به گردن خدا و دین نیاندازید. مثلا انسانی که در فقر زندگی می کند ، بگوید : این خواست خداوند بوده است. اگرچه این کلام صحیح است و تمام امور به دست خدا و با خواست خدا انجام می پذیرد ، اما بیان اینگونه مسائل باید به اندازه درک و فهم فرزندان باشد.
3- فرزندان را اگرچه به سن نوجوانی رسیده باشند ، به یک مشاور خبره و مطمئن نشان دهید. چرا که ممکن است سرخوردگی حاصل شده به خاطر موارد متعددی باشد و تنها به هم بازی بودن او با فرزندان مرفه ختم نشود. معمولا فرزندان از بیان مطالبی به والدین خجالت می کشند ، ولی نسبت به پزشک و مشاور اینگونه نیستند و اسرار و حرف های ته دلشان را به آن ها بازگو می کنند.بنابرین مراجعه به مشاور می تواند در درمان اینگونه افراد مؤثر باشد.
4- اگر توانایی مالی خانواده بهتر شده است ، برای فرزندان هزینه کنید، اما به اندازه نیازشان. وجود مبارک امام صادق علیه السلام در کلام نورانی خودشان می فرمایند : مرد اگر بخواهد زندگی اش را مدیریت بکند، باید سه خصلت را دارا باشد که یکی از آن خصلت ها این است : سعة بتقديره، باید گشاده دستی سنجیده داشته باشد. این هزینه کردن سنجیده می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
 
برگرفته از سخنان استاد حجت الاسلام و المسلمين سيد عليرضا تراشيون

 

 

 

 

 

 

 

مناسبت ها

آخرین مطالب

عکس

 

   

 

گالری عکس

صوت و فیلم

اوقات شرعیتازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

0000785503
امروزامروز238
دیروزدیروز1206
این هفتهاین هفته4611
این ماهاین ماه41496
کل بازدیدهاکل بازدیدها785503
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز21
دیروز52
این هفته73
این ماه1222
مجموع193328

آی پی بازدیدکنندگان : 54.83.81.52
Unknown ? Unknown Tue 23 Jan 2018 09:26