وب سایت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

No Install Flashplayer

دوشنبه 2 بهمن 1396
الإثنين 6 جماد أول 1439
Jan 22 2018

رهبر انقلاب: نگذارید جشنواره عمار یک لحظه متوقف شود+ فیلم

 
رهبر انقلاب: من می‌بینیم این امواج جهانی که می‌خواهند هنرمند انقلابی را تحقیر کنند. کسانی که مخالف این مجموعه و جریان انقلابی است بزرگش می‌کنند، تجلیل می‌کنند، اسکار ببرند و جایزه بدهند.
اسفند سال ۱۳۹۱ حضرت آیت الله خامنه‌ای با جمعی از فیلمسازان برگزیده جشنواره عمار و برگزار کنندگان این جشنواره ملاقات صمیمانه‌ای داشتند. اخیرا بخش‌های کوتاهی از این ملاقات صمیمانه منتشر شده است. رهبر معظم انقلاب در این ملاقات می‌فرمایند: شما یک عده حاضر به کار، دامن همت به کمر زده هستید، آماده هستید، پیش بروید؛ چون سینما در میان هنرها یک اوج و یک قله است و هنر آمیخته هفت جوش عجیبی است. توجه سینما به مقوله دین و حقایق و آمدن معارف دینی در سینما، حرکت مبارکی است که شما شروع کردید. این حرکت (جشنواره عمار) را نگذارید یک لحظه متوقف شود. اینم‌همه اقبال و توجه به این جشنواره فیلم عمار در سراسر کشور شده و شما استعدادهای جدیدی را کشف کردید، از جاهای مختلفی هم خبر می‌رسد که جوانان زیادی هستند که غالبانیروهای خوبی هستیند. بنشیند طراحی کنید و فکر کنید همراه با صاحب نظراتان، در یک مجموعه آکادمیک کار فکری انجام دهید، برای اینکه تربیت نیرو کنید. شما دارید مجاهدت می‌کنید. الان در محیط هنر کشور، محیط سینمای کشور ما افرادی که افتخار می‌کنند به انقلابی بودن، متدین بودن، فیلم انقلابی ساختن، فیلم دفاع مقدسی ساختن، دفاع از انقلاب کردن؛ دارند مجاهدت می‌کنند. چون من می‌بینیم این امواج جهانی، می‌خواهند هنرمند انقلابی را تحقیر کنند، ندیده بگیرند. کسانی که مخالف این مجموعه و جریان انقلابی است بزرگش کنند، تجلیل کنند، اسکار ببرند و جایزه بدهند و اینها را ما داریم می بینیم. بنابراین شما که در این نقطه ایستاده‌اید چه جوان و چه پیشکسوت و اعلام می کنید که می‌خواهید در خط حرکت کنید، دارید مجاهدت می‌کنید.  
 
 

فیلم/ هشدار هشت ماه قبل رهبر انقلاب درباره "آشوب و فتنه"

 
رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (ع):‌ "هدف کوتاه‌ مدّت دشمن به هم زدن امنیّت و ایجاد آشوب و فتنه در کشور است." ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
 
 

مولودی (ماه تابنده آرزومنده بشه فانوس حرمت) شب میلاد امام جواد (علیه السلام) 1391 حاج مهدی سلحشور

مولودی (ماه تابنده آرزومنده بشه فانوس حرمت) شب میلاد امام جواد (علیه السلام) 1391 حاج مهدی سلحشور

 

فیلم/ شعرخوانی مرحوم حبیب الله چایچیان در محضر رهبر انقلاب

 
حبیب الله چایچیان متخلص به "حسان" شاعر و مرثیه سرای اهل بیت (علیهم السلام) شب گذشته (پنج شنبه) درگذشت.
 
روحش شاد...
 

سالروز بازگشت آزادگان و دست‌های خالی سینما!

 
کاش دستمان در تولید آثاری در حیطه مقاومت، آنقدر خالی نباشد که در سالروز بازگشت آزادگان، یک برنامه متعلق به سینمای ارزشی، به جای اکران و نقد فیلمهایی با موضوع دفاع مقدس و آزادگان، برای یک کمدی توقیف شده برنامه برگزار کند.
 
 
 
 
سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مدتیست که داریم نسبت به فسادی که دامن سینما را گرفته هشدار می‌دهیم. هشداری که درد دل و سوز سینه هزار سینماگر و بازیگریست که هریک به نوعی آسیب دیده و مورد ظلم واقع شده‌اند. بازیگران یا سینماگرانی که می‌دانند اگر لب باز کنند به گفتن این فسادها، به‌سادگی بایکوت می‌شوند و آب هم از آب تکان نمی‌خورد.
 
اما کنار همه این بحثها شاید گاهی بد نباشد سوزنی هم به خود بزنیم تا واکسینه شویم و خدای ناکرده بی خیال، مسیری را نرویم که حجمی از خوش‌فکر ترین‌های سینما از آنجا رفته اند و به اینجا رسیده اند که هستند.
 
شاید اوایل جنگ آنها که حتی یک روز را در جبهه گذرانده بودند باورشان نمیشد که حتی صد سال بعد هم سوژه برای ساختن فیلم درباره دفاع مقدس وجود نداشته باشد.
 
 
 
اصلا مگر میشد باور کرد روزی کف‌گیر سینمای ایران در موضوع مقاومت و دفاع مقدس به ته دیگ بخورد و آثار هنری اندکی هم که تولید می‌شوند آنقدر در جذب مردم موفق نباشند که تهیه کننده ها برای سرمایه‌گزاری مجاب نشوند و قائل به این باشند که سینمای دفاع مقدس و مقاومت با وجود آنهمه سوژه و دستمایه قوی و پر کشش نتواند پول ساختش را برگرداند.
 
از سوی دیگر 26 سال پیش وقتی آزاده های سرافراز برگشتند همه خیال می‌کردیم تا ابد مجال برای پرداختن به آنها در فیلم و کتاب و ... هست. آنقدر دستمان پر بود که گمان میکردیم تا صدها سال بعد دستمایه برای نوشتن کتاب و ساخت فیلم داشته باشیم. هنوز کلی ایده و سوژه از دفاع مقدس مانده بود و حالا هم یک دریا حرف و اتفاق و دستمایه مربوط به سرنوشت‌ها و اتفاقات عجیبی که برای آزادگان پیش آمده بود هم دستمان را از همیشه پرتر کرده‌بود.
 
 
 
خیالمان هم راحت بود که انجمن سینمای دفاع مقدس هست. موسسه روایت فتح هست. بعدها هم جشنواره مقاومت آغاز به کار کرد و خلاصه همه چیز مهیا بود تا تاریخ درخشان و طلایی دلاوران ایران زمین در قالب هنر جاودانه شود.
 
در حوزه کتاب انصافا بد کار نشد و این قطار با شتاب و سرحال همچنان دارد میرود. کتاب‌های درخشانی که توسط انتشارات سوره مهر و ناشرانی مانند فاتحان و صریر و چند ناشر دغدغه‌مند دیگر کار شد، نشان داد که نویسنده‌ها عزم جزم کرده‌اند به ثبت روزهای طلایی در تاریخ کشور اسلامیشان.
 
اما در حوزه سینما آنقدر ضعیف بوده ایم که توجیه هایمان صرفا در همان حد توجیه بماند. بجز چند تک ستاره که فیلم‌های دفاع مقدسی خوش ساخت کار می‌کردند و فروششان هم خوب بود، در ثبت رشادتها و وجوه مختلف دوران اسارت آن همه آزاده که هر کدام به قدر ده فیلم خاطره داشتند، تمام توان ما شد ساخت یکی دو سریال و یکی دو فیلم.
 
 
هر ساله جشنواره مقاومت با کلی بودجه و سروصدا راه می‌افتد (و البته همین هم خوب است و خدا را شکر که مثل جشنواره فیلم‌های دفاع مقدس تعطیل نشده است) و سبدی از فیلم‌های با ربط و بی ربط را نمایش می‌دهند و چند نشست بی سرو صدا و چند سخنرانی و داوری و خداحافظ تا سال بعد... شاید مسولان محترم جشنواره منکر شوند که اینگونه نیست و فلان کار و بهمان تلاش صورت میگیرد و ...اما کو حاصل و ثمره اش؟ هر سال چند فیلم درباره مقاومت مردم ایران و مسلمانان جهان ساخته میشود؟ جشنواره و بقیه نهادهای مرتبط چه نقشه ای دارند تا مثلا بر اساس آن هر سال بیست فیلم با محوریت دفاع مقدس و آزادگان و اساسا مقاومت تولید شود؟
 
 
بعضی ها شاید بگویند با این عملکرد بهتر است جشنواره دفاع مقدس مدتی نباشد و بعد، احیا شده بازگردد، اما گمان میکنم همین هم غنیمت است. همین که جشنواره ای با این نام و با این مضمون باشد تا درباره این موضوع فکر کنیم و بنویسیم و یادمان بیاید چقدر کار نکرده ایم هم خوب است (اگر چه بودجه ای که جشنواره و نهادهای همسو برای این هدف صرف میکنند خیلی بیشتر از نتیجه ای است که به دست می‌آید).
 
از سوی دیگر انجمن ها و نهادهای مرتبط هم (حتی با وجود شخصیت‌های دلسوز و متعهد) ظاهرا آنقدر درگیر کار اداری و بوروکراسی و برگزاری برنامه‌هایی با اثر‌گذاری کوتاه مدت شده‌اند که وقتی برایشان نمی‌ماند تا به ساختن فیلم‌های کوتاه و بلند جدی در حوزه دفاع مقدس و مقاومت و آزادگان فکر کنند. فیلم‌هایی که برای همیشه خواهند ماند و وقتی چندین سال دیگر هیچکس یادش نباشد فلانی در فلان روز در فلان اردو سخنرانی کرده، نوجوانی یک فیلم دفاع مقدسی را توی صفحه مانیتورش ببیند و تلنگری به ذهنش بخورد که آیا اینها واقعیت بوده اند؟ واقعا در کشوری که دارم زندگی میکنم آدمهایی با این سطح شهامت بوده اند؟ آیا واقعا.... و سوالاتی که انجمن‌ها و نهادها و جشنواره‌هایی مزین با نام دفاع مقدس و مقاومت باید با تولید اثر ایجاد کنند و متاسفانه به‌جای آن دارند همان مسیری را میروند که بقیه جشنواره‌ها میروند و بقیه ادارات طی میکنند... کاش همه اینها بدبینانه باشد و این قلم تماما اشتباه نوشته باشد و مسولان با نقشه‌ای مدون در تدارک ساخت کلی فیلم متعهد باشند و آن وقت دیگر سینما روایت آنقدر دستش خالی نخواهد بود که در سالروز بازگشت آزادگان، به جای فیلم‌هایی با موضوع دفاع مقدس و آزادگان و مقاومت یک کمدی توقیف شده برنامه برگزار کند.
 
* حسین سلیمانی 
 

 

 

 

 

 

 

 

مناسبت ها

آخرین مطالب

عکس

 

   

 

گالری عکس

صوت و فیلم

اوقات شرعیتازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

0000785090
امروزامروز1031
دیروزدیروز1880
این هفتهاین هفته4198
این ماهاین ماه41083
کل بازدیدهاکل بازدیدها785090
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز40
دیروز57
این هفته40
این ماه1189
مجموع193295

آی پی بازدیدکنندگان : 54.234.0.2
Unknown ? Unknown Mon 22 Jan 2018 18:14