وب سایت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

No Install Flashplayer

شنبه 25 آذر 1396
السبت 28 ربيع أول 1439
Dec 16 2017

نقش انتظار در اصلاح جامعه و تربیت افراد

 
منبع : امام زمان (ع) سرچشمه نشاط جهان، ص: 46
معیار ارزش انسانها
آرزوها و آمال انسانها معیار خوبی برای سنجش میزان رشد، کمال و تعالی آنهاست؛ تا آنجا که گفته شده «بگو چه آرزویی داری، تا بگویم کیستی.» آرزوهای بلند، متعالی و ارزشمند از کمال روح و رشد شخصیت انسانها و بلندای همت آنها حکایت می کند و به عکس، آرزوهای پست، حقیر و بی ارزش، حکایت از بی همتی و رشد نیافتگی افراد دارد. علی علیه السلام در این زمینه فرمود: «قَدْرُ الرَّجُلِ علی قَدْرِ هِمَّتِهِ؛[1] ارزش مرد به اندازه همت اوست.»
 
 
انسانِ منتظرِ فرج آل محمد علیه السلام که برترین و ارزشمندترین آمال و آرزوهای ممکن را داراست، به طور طبیعی از بهترین و والاترین ارزشها نیز برخوردار است. انسانی که آرزوی نهایی او حاکمیت دین خدا و معارف اهل بیت علیه السلام بر سرتاسر گیتی است و همواره استقرار حکومت صالحان و مستضعفان و کوتاه شدن دست ظالمان، مستکبران و برچیده شدن فساد و فحشاء و بی بند و باری و برقراری قسط و عدل و مساوات را بر پهنای کره زمین خواستار می باشد، اعتماد به نفس بیشتر و نشاط درونی وپژه ای در زندگی خود دارد، او هرگز این روحیه پر نشاط را با شادی های زود گذر دینی عوض نمی کند و هیچ گاه به سوی مفاسد و گناهان نخواهد رفت و انتظارات و آرزوهای وی مانع از تمایل او به سوی بدیها و زشتیها خواهد بود. آری انتظار، عامل مهمی در اصلاح و خودسازی انسان و در ارج نهادن به شخصیت اوست.
 
در منظر امام زمان علیه السلام
شخص منتظر که به وجود امام حی و زنده کاملا اعتقاد دارد، همواره خود را در منظر امام زمان علیه السلام می بیند و احساس می کند که حضرت مراقب اوست که اعمال و رفتارش را چه خوب و چه بد می بیند. از اعمال خوب او امام خوشحال می شود و کارهای ناروای او دل حضرت را به درد می آورد.
 
وقتی این اعتقاد در او قوی باشد و خود را در محضر امام زمان علیه السلام احساس کند، دیگر دست به فساد و گناه نمی آلاید و از آن وجود گرامی که ناظر و مراقب اعمال اوست، شرم و حیا می کند. منتظر راستین امام زمان علیه السلام این آیه را نصب العین خود قرار می دهد که اعْمَلوا فَسَیری اللّهُ عَمَلَکمْ وَ رَسُولُهُ وَ المُؤْمِنُونَ؛[2] هر عملی میخواهید، انجام دهید. خداوند و فرستاده او و مؤمنان اعمال شما را می بینند.»
 
پی نوشت ها
 
[1] نهج البلاغه، حكمت 47.
 
[2] توبه/ 150.

 

 

 

 

 

 

 

مناسبت ها

آخرین مطالب

عکس

 

   

 

گالری عکس

صوت و فیلم

اوقات شرعیتازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

0000709265
امروزامروز583
دیروزدیروز462
این هفتهاین هفته583
این ماهاین ماه23991
کل بازدیدهاکل بازدیدها709265
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز76
دیروز123
این هفته735
این ماه2151
مجموع191152

آی پی بازدیدکنندگان : 54.160.245.121
Unknown ? Unknown Sat 16 Dec 2017 18:50