وب سایت سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

No Install Flashplayer

پنجشنبه 2 آذر 1396
الخميس 5 ربيع أول 1439
Nov 23 2017

ساخت اولین رایانه‌ی کوانتومی قدرتمندتر از ابررایانه‌ی سنتی

 
گروهی از پژوهشگران روسی و آمریکایی موفق شده‌اند با همکاری یکدیگر سامانه‌ای کوانتومی، مجهز به 51 کیوبیت را تولید بکنند.
 ساخت اولین رایانه‌ی کوانتومی قدرتمندتر از ابررایانه‌ی سنتی
به گزارش واحد فناوری سایبربان؛ هم‌اکنون شرکت‌های بسیاری از سراسر دنیا مانند دی.ویو (D-wave) آی.بی.ام، گوگل، مایکروسافت برای تولید قوی‌ترین رایانه‌ی کوانتومی جهان با یکدیگر رقابت می‌کنند. رایانه‌های کوانتومی برخلاف نمونه‌های امروزی که از بیت استفاده کرده و تنها دارای دو حالت صفر و یک هستند، از بیت کوانتومی یا کیوبیت (Qubit) بهره می‌برند و علاوه دو حالت یاد شده می‌توانند ترکیبی از هر دو را نیز در خود ذخیره کنند
 با افزایش تعداد کیوبیت‌ها، میزان قدرت پردازش سامانه‌های کوانتومی افزایش پیدا می‌کند. به گونه‌ای که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، از نظر تئوری رایانه‌ای مجهز به 50 کیوبیت، از قدرت پردازشی بیشتری نسبت به قوی‌ترین ابر رایانه‌های امروزی (ابر رایانه چینی «Sunway TaihuLigh») خواهد داشت.
گروهی از دانشمندان روسی و آمریکایی در دانشگاه هاروارد با همکاری یکدیگر موفق به ساخت اولین رایانه‌ی کوانتومی مجهز به 51 کیوبیت شده‌اند.
میخائیل لوکین (Mikhail Lukin)، یکی از اساتید دانشگاه هاروارد و مؤسس مرکز کوانتومی روسیه (Russian Quantum Center) گفت: «سامانه‌ی جدید یاد شده به گروه ما اجازه داد تا در رقابت تولید جایگزینی برای تراشه‌های سیلیکونی سنتی، پیشگام باشیم.»
بسیاری از پژوهشگران در طول چند سال گذشته در تلاش بودند تا از طریق یکی از دو رویکرد ماشین آدیاباتیک (adiabatic machine) و کلاسیک، سامانه‌ی کوانتومی همه‌منظوره (universal quantum computer) تولید بکنند.
مراکزی بسیاری از مدت‌ها قبل در تلاش هستند با رویکرد آدیاباتیک سامانه کوانتومی همه‌منظوره تولید بکنند. به عنوان مثال، پژوهشگران گوگل به رهبری جان مارتینیز (John Martinis)، با ترکیب دو رویکرد یاد شده سعی در ایجاد سخت‌افزار یاد شده داشتند و در نهایت موفق شدند با استفاده از مدارهای ابر رسانه، محصولی مجهز به 22 کیوبیت تولید کنند.
در مقابل گروه لوکین با استفاده از نوعی فناوری به نام «اتم سرد1» (Cold Atom)، اتم‌ها را داخل سلول‌های لیزری ویژه‌ای به دام انداخته و آن‌ها را تا صفر کلوین سرد می‌کنند. از اتم‌های به دام افتاده می‌توان به عنوان کیوبیت استفاده کرد که پژوهشگران اجازه‌ی تولید رایانه‌ای با 51 کیوبیت می‌دهد.
پژوهشگران دانشگاه هاروارد موفق شدند با استفاده از دستاورد خود چندین مسئله‌ی فیزیک را که برای رایانه‌های سنتی چالش‌برانگیز است، حل کنند. نتایج این آزمایش باعث شد تا آن‌ها بتوانند الگوریتمی ویژه و سبک‌تری را برای انجام محاسبات در رایانه‌های امروزی ایجاد بکنند.
___________________________________
1- به اتم‌هایی که در دمایی نزدیک به صفر کلوین نگهداری می‌شوند، اتم سرد می‌گویند.

 

 

 

 

 

 

 

مناسبت ها

آخرین مطالب

عکس

 

   

 

گالری عکس

صوت و فیلم

اوقات شرعیتازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

0000674711
امروزامروز1485
دیروزدیروز1103
این هفتهاین هفته7216
این ماهاین ماه58989
کل بازدیدهاکل بازدیدها674711
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز123
دیروز118
این هفته477
این ماه3633
مجموع188015

آی پی بازدیدکنندگان : 54.198.108.19
Unknown ? Unknown Thu 23 Nov 2017 18:47